„Historia malowana światłem i dźwiękiem… To było dla mnie piękne, wyjątkowe przeżycie, zwłaszcza, że mogłam bezpiecznie przytulać wtedy moje dziecko uczące się naszej małej ojczyzny…” – na gorąco komentuje jedna z uczestniczek wydarzenia, zorganizowanego 5 kwietnia na miejscu zrzutowiska.
14 września 1943 roku wyznaczono zrzutowisko. Wtedy też wystartował pierwszy z samolotów, który niestety został ostrzelany przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą. Wszyscy zginęli. Kolejny wylot zakończył się niepowodzeniem gdyż samolot nie odnalazł właściwego miejsca zrzutowiska. Po kolejnych niepowodzeniach akcja „Riposta” została wstrzymana. 3 kwietnia 1944 postanowiono wznowić akcję, która tym razem przebiegła pomyślnie. Zrzut na „Pierzynie” udany!
Tegoroczne obchody były wyjątkowe ze względu na okrągłą osiemdziesiątą rocznicę. To wydarzenie mocno wpisało się w karty historii nie tylko naszej gminy, ale również kraju. Dzisiaj jest momentem zadumy i refleksji nad czasami i sytuacjami, których powtórki większość z nas nie chciałaby doświadczyć.
Reżyserka widowiska, Agata Koszulińska, w niezwykły sposób przeniosła uczestników do tego momentu naszej historii. Znaleźliśmy się w centrum wydarzeń, które miały miejsce pod koniec II wojny światowej. Efekty świetlne, dym, muzyka, wystrzały, dźwięki nadlatujących samolotów, radio „Retrospekcja” i przejmujący śpiew Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego, który wynurzył się z ciemnego, tajemniczego lasu, odtworzyły trudną część światowej historii.
Podczas tegorocznych obchodów odbyła się również część oficjalna. Przemówienia, sztandary oraz złożenie wieńców pod pomnikiem.
Dziękujemy wszystkim za obecność i wspólne przeżywanie istotnych momentów z przeszłości. Cieszymy się, że możemy w tak kreatywny sposób przybliżać historię, mając nadzieję, że pozostanie ona w sferze edukacyjnego poszerzania wiedzy i świadomości.