SZKLANY PAWILON? NIE DO WIARY!

Żeby powstało szkło, światło musi połączyć się z cieniem – to metafizycznie brzmiące sformułowanie jest najczystszą i najprostszą formą instrukcji nabierania szkła z rozgrzanego pieca.

Eksperymentalny, ekstremalnie szklany Pawilon – o tym się mówi!

W sobotę (15 czerwca) mieliśmy okazję pokazać się szerszemu odbiorcy podczas 27. PIKNIKU NAUKOWEGO Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

TEMAT PRZEWODNI: NIE DO WIARY!  – pozwolił wszystkim pasjonatom nauki pokazać swoje najbardziej spektakularne osiągnięcia i najmocniej poruszające wyobraźnię zjawiska. I my też pokazaliśmy, co w szkle może zatopić się.

Szklany Pawilon – to nasza propozycja, która okazała się niezaprzeczalnym strzałem w dziesiątkę. Wraz z pracownią Glass Poject i Maćkiem Rafalskim przygotowaliśmy stanowisko, którego jeszcze nie było!

Piec rozgrzany do 1225 stopni i rozpaleni do czerwoności przechodnie, którzy zalali nas falą pozytywnych komentarzy i zaangażowania – to najlepiej podsumowuje czas spędzony na Stadionie Narodowym, gdzie od godziny 11:00 do 20:00 prezentowaliśmy nasze stanowisko.

Podczas pikniku: dmuchaliśmy szkło, formowaliśmy z niego przeróżne kształty (te użytkowe, funkcjonalne jak szklanki czy wazony, ale również wszelkie wymyślone zachcianki i abstrakcje), badaliśmy, co w szkle można zatopić i od czego to zależy, kiedy szkło współpracuje, a kiedy nie. Przyjrzeliśmy się jego strukturze, historii, wykorzystaniu w codziennym życiu.

A to nie wszystko! Bo specjalnie na tę okazję wytopionych zostało ponad 500 sztuk szklanych, pawilonowych talerzyków, które można było malować i przyozdabiać w specjalnie do tego wyznaczonej przestrzeni warsztatowej.

Nauka nigdy nie każe w nic wierzyć – każda hipoteza wymaga eksperymentalnego potwierdzenia. Naukowcy zachęcają do tego, by wątpić i kwestionować dotychczasowe przekonania, bo tylko w ten sposób dokonuje się postęp. To, co kiedyś wydawało się niemożliwe, dziś staje się rzeczywistością, a to, co teraz wydaje się nierealne, może w przyszłości stać się prawdą. Nauka nieustannie prowadzi nas ku nowym odkryciom, które mogą odmienić nasze postrzeganie świata i nas samych.

  • poniedziałek, godz.
  • wtorek, godz.
  • środa, godz.
  • czwartek, godz.
  • piątek, godz.
  • sobota, godz.