BATIK – Pawilon na Weekend!

Drugie spotkanie w ramach Pawilonu na Weekend odbyło się właśnie dzisiaj! Ta inicjatywa ma na celu dostarczać mieszkańcom gminy Wiązowna ciekawe zajęcia oraz warsztaty spoza oferty realizowanej cyklicznie w Pawilonie.

20 kwietnia uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się z techniką barwienia tkanin – Batik. Prowadząca warsztaty (Joanna Czubak) prócz praktycznego przeprowadzenia po Indonezyjskiej i Malezyjskiej sztuce, zaprezentowała również ciekawy zarys historyczny. Wiedza obejmowała początki oraz pierwotne sposoby barwienia. Istotne w kontekście zrozumienia techniki.

Młodzi uczestnicy warsztatów zasmakowali tego egzotycznego wykorzystania wosku. Polega on na pokryciu części materiału rozgrzanym woskiem, które po późniejszym zanurzeniu w barwniku pozostaną niezabarwione. Reszta materiału zabarwia się, tworząc bajeczne kolory. Po wysuszeniu można powtórzyć czynność kilkukrotnie, dla uzyskania większego bogactwa kolorystycznego.

Prace wykonane w tej technice mają szerokie zastosowanie praktyczne. Można tworzyć w ten sposób lampy, parawany, rolety okienne, ubrania czy po prostu obrazy do powieszenia na ścianie. Ciekawostką może okazać się fakt, że kolory nabierają większego blasku w zetknięciu ze światłem, co oznacza, że właśnie na lampach ich kolor mocno się podbija.

Joanna Czubak jest absolwentką Wydziału Grafiki i Malarstwa na łódzkiej ASP oraz podyplomowego studium pedagogicznego na ASP w Warszawie. Wiele lat prowadziła zajęcia w różnych placówkach kulturalnych. Posiada również własną pracownię w Wiązownie, gdzie działa twórczo. Zajmuję się malarstwem, rysunkiem, batikiem, mozaiką szklaną, grafiką warsztatową, okazjonalnie robi drewniane zabawki. Regularnie wystawia swoje prace w kraju i za granicą.

Zajęcia w Pawilonie odbyły się w dwóch grupach wiekowych: 6-9 lat oraz 10+. Cieszymy się Waszym zainteresowaniem i chęcią próbowania tak niecodziennych technik plastycznych!

Dziękujemy!

  • poniedziałek, godz.
  • wtorek, godz.
  • środa, godz.
  • czwartek, godz.
  • piątek, godz.
  • sobota, godz.